Niedawno pisaliśmy o pomysłach, jak zorganizować małe przyjęcie weselne. Były tam różne propozycje – niektóre egzotyczne i szalone, inne bardziej zachowawcze. Zachęcamy Cię do sprawdzenia tamtego wpisu, ale tym razem postanowiliśmy rozpatrzyć małe, kameralne wesele pod kątem praktycznym i organizacyjnym. Spróbujemy dać Ci obraz tego, ile kosztuje małe wesele i o czym należy pamiętać, jeśli takie organizujesz.

Dlaczego warto małe przyjęcie weselne?

Polacy lubią i potrafią się bawić. Niemniej nie do każdego przemawia huczne wesele na 200 osób. Takich par zresztą w ostatnim czasie przybywa, co możemy zaobserwować po preferencjach naszych Klientów. Kameralny ślub na 30, 50, maksymalnie 100 osób ma swoje zalety, które dla wielu będą argumentem decydującym. Co przemawia za tym, aby zorganizować małe przyjęcie weselne?

Na małym weselu są tylko sami swoi

Można zaprosić tylko takie osoby, których kochamy, czujemy się z nimi związani i dobrze się z nimi czujemy. Wiele Par Młodych decyduje się na zaproszenie tylko najbliższej rodziny i bliskich przyjaciół.

Atmosfera jest mniej oficjalna, za to rodzinna i przyjacielska

Gdy na sali są wyłącznie sami swoi, nie ma potrzeby bawienia się w konwenanse i sztuczną kurtuazję. Nie ma sztywnych rozmów ani niezręcznej ciszy. Każdy dobrze się zna i atmosfera jest niezobowiązująca i rodzinna, co wcale nie godzi w powagę samej uroczystości ślubnej.

Małe wesele można zorganizować w plenerze lub bardziej eleganckim miejscu

Małe wesele nie wymaga wielkiej balowej sali. Świetnie sprawdzi się mały lokal z tarasem albo – jeśli pogoda pozwoli – wesele w altanie, przy grillu i na świeżym powietrzu.

Małe wesele to bardziej przemyślana organizacja i mniej marnotrawienia

Małe wesele to znacznie łatwiejsza logistycznie impreza. Łatwiej jest przewidzieć, ile potrzebujesz jedzenia czy alkoholu. Możesz też indywidualnie dobierać menu, jeśli któryś z Twoich gości np. jest wegetarianinem lub zdrowie nie pozwala na standardowy poczęstunek. Przy małym weselu znacznie mniej rzeczy się marnuje.

Niższy koszt małego wesela

Nie da się ukryć, że kameralne wesele, z mniejszą liczbą gości, jest po prostu mniej kosztowne. Wynika to z kilku czynników, ale głównym jest właśnie liczebność zaproszonych osób. Nie w tym sęk, że to rozwiązanie wyłącznie dla skąpych, którzy licząc każdą złotówkę zapytają – ile kosztuje małe wesele w porównaniu z tym hucznym. Niemniej, aspekty ekonomiczne zorganizowania wesela także są bardzo istotne i jeśli impreza jest kameralna – wychodzi bardzo na plus.

Kameralne wesele to mniej stresu

Włączając to wszystko, wychodzi znacznie mniej stresująco. Masz świadomość, że to Twój dzień i Twoi bliscy będą Cię wspierać. Nie ma potrzeby, aby wesele kojarzyło Ci się ze stresem.

Ile kosztuje małe wesele? Od czego zależy koszt?

No dobrze, ale co wpływa na to, ile kosztuje małe wesele? Z czym dokładnie powinniśmy się liczyć, planując budżet na wesele?

Koszty uroczystości ślubnej oraz formalności

Kosztem jest już sam ślub – zarówno ten zawarty w Urzędzie Stanu Cywilnego (ślub cywilny) jak i  w kościele. Część kosztów będzie się przenikać z racji wymogów formalnych.

Opłaty oznacza samo sporządzenie dokumentów – aktu małżeństwa czy dokument potwierdzający brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa – koszt około 100 zł.

Ślub zawarty w USC, bez dodatkowych atrakcji jest najtańszą opcją. Dodatkowe opłaty wiążą się z oprawą muzyczną czy artystyczną, a także jeśli chcemy przyspieszyć termin ślubu – za to drugie opłata wynosi około 40 zł. Jeśli siedziba USC jest dla nas mało romantyczna, ślub cywilny można zorganizować w innym miejscu – w domu, lokalu lub plenerze. Wiąże się to jednak z dodatkową opłatą – od 1000 zł.

Tym samym ślub cywilny to koszt, który może zamknąć się w kwocie 100 – 2000 zł.

Ślub kościelny to bardziej złożona sprawa. Trzeba wyłożyć wspomniane opłaty za akt małżeństwa i inne formalności urzędowe. Do tego dochodzi opłata za nauki przedmałżeńskie, odpisy aktów chrztu. Para Młoda musi opłacić pracę organisty, kościelnego, ministrantów, a także opłacić koszty przygotowania oprawy świątyni i sprzątania. Niepisaną zasadą jest złożenie ofiary na rzecz parafii, która wynosi „co łaska”, choć w praktyce to przeważnie 500 – 1000 zł.

Tym samym, na ogół ślub kościelny to wydatek około 2000 zł.

Fotograf oraz orkiestra weselna

Podczas wesela powstaje wiele spontanicznych zdjęć, które robią sami uczestnicy przyjęcia. Wiele Par Młodych jednak decyduje się na zatrudnienie profesjonalisty, który wykona całą sesję fotograficzną, sporządzi pięknie oprawiony album oraz przygotuje film z wesela. Praca fotografa wyceniana jest indywidualnie przez każdego z nich. Jedni za swoją pracę zawołają 1500 zł, inni nawet 7000 zł.

Podobnie jest z orkiestrą weselną lub DJ-em. W zależności od tego, jaki repertuar preferujemy i na jaki zespół się zdecydujemy, cena ich usług również może być bardzo różne. Na ogół ceny wahają się między 4000 a 10 000 zł. Można nieco zaoszczędzić, jeśli oprawą muzyczną zajmiemy się sami. Zwłaszcza że dzisiejsze możliwości techniczne pozwalają na to, by zostać samodzielnym DJ na własnym weselu albo poprosić o to kogoś z przyjaciół lub rodziny.

Wynajęcie lokalu oraz „cena za osobę”

Głównym czynnikiem, który kształtuje to, ile kosztuje małe wesele to ilość gości oraz cena za osobę. Musimy dowiedzieć się, co jest oferowane w tej cenie, a następnie przemnożyć ją przez liczbę gości. A ile dokładnie to wynosi? Zależy od miejsca, w którym organizujesz wesele.

W Chacie u Migacza cena za osobę wynosi 120 zł. W ramach tego zapewniamy 3 gorące dania, przekąski oraz pod dostatkiem napoi bezalkoholowych. Wesela organizujemy od 30 osób.

Tort weselny i alkohole

Choć bywają wesela bezalkoholowe, większość Par Młodych nie wyobraża sobie, aby na ich weselu nie było weselnej wódki. Najlepiej pod dostatkiem dla każdego z gości. Niektóre pary kupują alkohol w sklepie, inne zamawiają w hurtowni. Cena butelki wódki to około 25 – 30 zł, whisky 40 – 80 zł, a wina 20 – 40 zł. Mnożąc to przez liczbę gości, wychodzi przewidywana suma.

Tort weselny, który „wjeżdża” między 22 a północą to także wydatek. Z racji tego, że poczęstować nim musimy każdego z gości, musimy mieć świadomość że może być potrzeba zamówienia nawet 10 kilogramowego tortu. W zależności od cukierni to około 1000 – 2000 zł.

Czy na weselu warto oszczędzać?

To pytanie bardzo indywidualne, bo co Para Młoda to inna odpowiedź. Nie dla każdego „tanio” lub „drogo” oznacza to samo podobnie jak, co znaczy „oszczędnie”. Dla niektórych ślub i wesele to tak ważny moment, iż uważają, że warto wydać więcej aby ten dzień był niezapomniany. Na jedzenie, oprawę, muzykę czy dodatkowe atrakcje. Inni z kolei podchodzą do tego bardziej zachowawczo. Tak naprawdę nie ma na to jednej odpowiedzi – to Wasz ślub, Wasz dzień i Wasz… portfel.

W Chacie u Migacza zawsze staramy się dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie dla Klientów, uwzględniając ich oczekiwania oraz oferując atrakcyjne warunki.

Gdzie najlepiej zorganizować małe wesele?

Małe, kameralne wesele raczej nie idzie w parze z wielką salą balową. Miejscówka na taką imprezę powinna być nieco inna, nie tylko pod kątem gabarytów. Naszym zdaniem, dobre miejsce gdzie zorganizować małe wesele powinno być:

  • przytulne i kameralne,
  • w spokojnej okolicy,
  • z możliwością wyjścia na taras,
  • z dodatkowymi atrakcjami dla dzieci lub seniorów,
  • z możliwością noclegu,
  • z miejscem parkingowym,
  • w klimatycznym lokalu z profesjonalną obsługą.

Wszystkie te zalety łączy lokal Chata u Migacza!

Chata u Migacza to wesele w górach, na dwie sale lub w altanie – idealne miejsce na małe wesele!

Jeśli zdecydujesz się na małe wesele u nas, masz do dyspozycji dwie sale weselne, altanę oraz taras. W zależności od tego, ile zamierzasz zaprosić gości, dobierzemy optymalne rozwiązanie. Sale pomieszczą do 120 osób, co jest aż nadto, jeśli chodzi o małe przyjęcie weselne.

Chata u Migacza znajduje się w spokojnej, ustronnej okolicy. Otoczona wzgórzami Beskidu Sądeckiego, koi widokami i orzeźwia świeżym powietrzem. To wspaniałe miejsce by się zrelaksować i bawić na weselu.

Lokal jest utrzymany w industrialnym i nieco góralskim stylu. Mamy atrakcje, które zajmą uwagę dzieci – np. boisko.

Oferujemy nocleg dla Pary Młodej, dekorację Sali wedle potrzeb Klienta, a lokal jest klimatyzowany. Łatwo tu dojechać i mamy parking dla gości weselnych.

Chata u Migacza tu doskonała miejscówka na małe wesele.

Serdecznie zapraszamy!